В сърцето на успешния устойчив начин на живот е мантрата на трите R: reduce, reuse, recycle– намалявай, използвай повторно, рециклирай. Ето няколко идеи как да правим ремонт и обновяване в жилището, като използваме практики за устойчивост.

Намалете отпадъка

Обновяването, вместо повторното изграждане, може да се разглежда като най-добрия начин за намаляване на отпадъка. Ако използвате някои от съществуващите материали в сградата, наместо да купувате нови, ще намалите превръщането им в боклук и ще спестите общата енергия и разходи във вашия дом много повече, в сравнение със започването на един проект от нулата.

Първата стъпка към намаляване на отпадъка е да се ориентирате към дълготрайност и най-добрият начин за това е като се подсигурите с качествени материали, средства за закрепване и уреди, за които впоследствие да полагате добра грижа. Не купувайте евтини материали, защото те скоро се чупят или повреждат, което довежда до отпадък и хабене на ресурси не само защото се налага да премахнете повредения материал, но също чисто финансово, тъй като трябва да закупите друг, за да го замените и дори евентуално да наемете майстор, който да премахне повредения и да го замени с нов.

Например, ако полагате грижи за покрива (редовно проверявате керемидите и почиствате улуците), той може да върши превъзходно работата си повече от 20-25 години. Свидетели сме на много водопроводни системи, които издържат около наполовина по-малко от срока за годност, който имат, просто защото не са били поддържани добре.instrumenti А една добра баня може да ви служи повече от 10-15 години, ако инвестирате в най-добрите решения и най-добрите продукти – но не забравяйте да се грижите за тях!

Ефективността и качеството трябва да се залагат още в началото на всеки проект. Всеки ремонт завършва с по-голям или по-малък обем от използвани материали, които изхвърляме, затова колкото по-редки са ремонтите, толкова по- малко е отпадъкът, а и разходите, които правим.

Използвайте повторно

Когато правим ремонт, това, което вече не ни е нужно и изхвърляме като отпадък, може да се окаже съкровище за някой друг. Предложете за продажба някои неща, които вече не ви трябват, в социалните мрежи или в специализираните сайтове като olx.bg, bazar.bg и т.н. Неочаквано, но може да се намери купувач за старата ви дограма или старите каси за врати например. Дори ако решите да подарите нещата и не получите пари за старите материали или оборудване, то няма да ви се наложи да платите за извозването им, ще намалите депонирането, а и ще дадете нов живот на нещата си другаде.

Стари тухли, дъски, дървена подова настилка от твърда дървесина, осветителни тела, дори ел. ключве и контакти, декоративни елементи от различни периоди, шкафчета (например от 50-те години на миналия век) са доста търсени и някои от тях могат да се продадат на много добра цена.

Затова не ги изхвърляйте!

Дайте си време да намерите някой, който може би дори ще им се зарадва. Дарете старите мебели или просто ги претапицирайте или пребоядисайте, някои от тях могат да се превърнат в страхотно допълнение в лятната градина или работилницата, а една нова цветна дамаска може да превърне стария диван в истинско бижу.

Можете също да се ровите в интернет, за да откриете материали и предмети, които бихте могли да използвате по време на вашия ремонт. Вероятността да намерите нещо старо, но добро на разумна цена е голяма и това дори може да се окаже изгодна сделка. Контактувайте с местни търговци на строителни материали, както и с ремонтни групи, които могат да ви помогнат да спасите ценни за вас неща, преди да са били изхвърлени или разрушени.

Вашият предварителен избор на стил и съответно на материали може да диктува естетиката на ремонта, но и обратно – наличните материали могат да ви подскажат стиловите идеи, към които да се насочите – за щастие вариациите за дизайн са безброй и могат да бъдат съчетани в различни теми. Реставрирани неща от по-старо време могат да се използват за ретро-шик, рустик или индустриален стил, или пък могат да разнообразят дизайна на дома по един много модерен начин.

Дребни неща като пирони, гвоздеи, панти, кабели, рамки, плочки и парчета от плочки, дори стари уплътнения, могат със сигурност да се използват повторно или с друга алтернатива. Преди да изхвърлите нещо помислете добре дали няма начин да му намерите друго приложение. Или попитайте познатите си, възможно е стари уреди, които на вас вече не вършат работа, да са от полза за някой друг.

red chair

Рециклирайте

Когато мислим за преработване, трябва да бъдем водени от тази мисъл още при закупуването на материалите, с които смятаме да работим. Когато вземате решение за покупка, запитайте се: дали материалът може да се рециклира? Когато започнете да използвате този критерий, това ще ви помогне да планирате ремонт, който ще е по-дълготраен и устойчив, който щади природата и ви помага да живеете природосъобразно. Рециклируемите материали обикновено са с по-добро качество, по-дълготрайни са и почти винаги са по-здравословни.

Ако не можете да използвате нещо повторно, помислете как то би могло да бъде рециклирано. Стъклото и металът са първите кандидати за рециклиране и просто трябва да ги занесете в съответните пунктове или контейнери. Някои видове пластмаса също могат да бъдат рециклирани, а за строителни отпадъци има специализирани депа, където части от старите мазилки и отломки могат да бъдат преработени в пътна настилка или друг строителен материал.

Има специален ред за изхвърлянето на строителни отпадъци и винаги можете да се обърнете към общинската ресорна служба или местната фирма по чистота. От 2012 година в България рециклирането на строителни отпадъци е задължително и от вас зависи да помогнете те да се превърнат в ресурс, а не в замърсител. Текстил, дърво, стари килими и мокети също могат да бъдат рециклирани.

Има много начини да направите ремонт, който да е устойчив и в повечето случаи той опира до трите стандартни принципа – намаляване на отпадъците, повторното използване на материалите и рециклиране (reduce, reuse, recycle). Със сигурност вие самите можете да откриете много, а понякога и оригинални начини за ремонт, които са не само устойчиви, но и с добър резултат. Успех!

Източник: The interiors addict

 

FB post